Tez hazırlama merkezi

Bir önceki yazıda lisans bitirme tezimi, tez hazırlama merkezinden destek alarak nasıl hazırladığımı anlatmıştım. Bu yazımda yüksek lisans tezimi nasıl hazırladığımı anlatmak istiyorum. Lisans tezini yazarken tesadüfen tanıştığım özel ders vermeye gittiğim aileye gelen diğer hocadan tez danışmanlığı hizmetini verdiğini öğrenince lisans tezi nasıl yazılır konusunda bana çok faydası oldu. Onun sayesinde temel bilgileri edindim.

Tez hazırlama merkezinden destek

Yüksek lisans tezi hazırlarken aynı arkadaşım tez hazırlama merkezini kurduğu için aslında biraz sistematik destek aldığımı belirtmek isterim. Bu yazıyı arkadaşımın ricası üzerine yazıyorum. İlk defa tez yazacak olan öğrenciler ile danışmanlık desteği almak isteyenler olabilir. Onlar için de biraz yol gösterici olabilir. Bu vesileyle yanlış yerlere gidip emeğinizi, zamanınızı ve paranızı kaptırmamanızı dilerim.

Yüksek lisans tezi hazırlamak için derslerimi tamamladım ve son aşamada tez yazımına geldim. Tez danışmanım son olaylardan dolayı üniversiteden uzaklaştırılınca kendimde bir şanssızlık olduğunu düşünmeye başladım. Arkadaşlarım düzenli olarak tez hazırlamaya başlamışken, danışmanımın durumunun belirsiz olması açıkçası endişeye düşmeme neden oldu.

Tez hazırlama merkezi

Tüm bunları düşünürken bitirme tezinde danışmanlık aldığım tez danışmanlık firması aklıma geldi. Aradım ve durumu ifade ettim. Kısa süre içinde yeni danışmanların belli olacağını ancak süre olarak zamanın azaldığı için kendisi ile iletişimde kalmamı söyledi. Nihayetinde yeni danışman belli oldu. İyi niyetli biri olmasına rağmen, deneyimsiz olması ve çok fazla öğrenci ile ilgilenmek durumunda kaldığı için birçok şeyi kendim yapmak zorunda kaldım. Standart olarak konu bul, literatür taramanı yap ve içindekiler kısmını hazırla gel deyince tüm bunları kısa sürede nasıl yapacağımı düşünmeye başladım.

Bu sırada tez hazırlama merkezi sahibi arkadaş aradı ve hangi süreçte olduğumu sordu. Ben de tez konusu bulmam gerektiğini, ayrıca literatürü tarayıp içindekiler kısmını danışmanıma yollamam gerektiğini söyledim. Bu konuda kendisinden danışmanlık hizmeti alabileceğimi söyledi. Ben de kabul ettim.

Yüksek lisans tez konumu belirlerken keyif alabileceğim, literatürde kaynakları bol olan ve iş hayatımda bana katkısı olabilecek konuyu tercih etmemin en doğrusu olduğunu söyledi. Haklıydı, artık lisansta değildim ve yüksek lisans için ücret ödemekteydim, iş hayatında bana yararlı olması son derece önemliydi.

Tez konusu seçimi

Tez hazırlama merkezinden arkadaşım ilgimi çekebilecek 10 konu seçmemi istedi. Kısa sürede belirledim ve bunun sayısını 5 e indirmemi istedi. Dediğini yaptım. Sonra, bunların hangisi senin idealinde yapmak istediğin işte sana yeni şeyler katabilir dedi. Ben de ilk numaraya yazdığım tez konusu olduğunu söyleyince yüksek lisans tez konum belli olmuştu. Şimdi literatürde bu konu ile ilgili ne yapılmış onları araştırmamı istedi. Literatürü taradığımda bu konuda çok fazla çalışma yapıldığını gördüm peki ben hangi noktasını inceleyebilirim diye düşünmeye başladım. Tez yazım merkezindeki arkadaşıma tekrar sordum. Tez konusunu nasıl daraltmam gerekir diye, bunun çok basit olduğunu lokal bir yer seçelim ve oraya odaklanalım dedi. Ben de konu ile uyumlu en çok yapılan yeri seçtim.

İçindekiler sayfasını da hazırlayıp tez danışmanımın yanına gittim. Oldukça hazırlıklı geldiğimi ve iyi bir çalışma yaptığımı söyleyince doğru yolda olduğumu anlamış oldum. İlk bölümü yazıp gelmemi söyledi. İçindekiler listesinde hazırladığım sıraya göre yazmaya başladım. İlk bölümü tamamlayıp tekrar danışmanıma gittim . Ufak tefek düzeltmeler istedi ve yazmaya devam etmemi istedi.

Tez için danışmanlık aldığım arkadaşıma kolaylıkla ilerlediğimi söyledim. Bana kurgu ve hazırlık aşamasını iyi yaptığımı ve en önemli kısmın da bunların olduğunu söyledi.

Tez formatlaması

Tez yazdırmak yerine danışmanlık alarak tezimi tamamladım. Sonraki aşamada danışmanım üniversitemin sosyal bilimler enstitüsü tez yazım kurallarına uygun şekilde tezimi formatlamam gerektiğini söyledi. Enstitünün yazım önergesine göre düzenleme yapıp hocama teslim ettim.

İntihal raporu

Tez yazım kurallarına uygun şekilde düzenleme yaptığımı ifade edip en son intihal raporu için enstitüye yolladı. Çıkan raporda alıntı oranımın üniversitenin belirlediği sınırın biraz üstünde çıktığını ve düşürmem gerektiğini söyledi. 1 hafat süre verdi ve alıntı olan yerleri tekrar yazarak sınırın altına düşürmüş oldum.

Tez hazırlama ücreti olarak, tezi kendim yazdığım için ücret ödemedim. Fakat danışmanlık desteği aldığım için tez hazırlama danışmanlık ücreti ödedim.

Lisans tezi, yüksek lisans tezi ve master tezi için siz de danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bu tamamen yasal bir çalışmadır. Doğru merkezi ve danışmanı seçerseniz ne zamanınız, ne emeğinizi ne de paranız boşa gitmiş olur. Bana danışmanlık veren bu siteyi ve arkadaşları size öneririm.