Tez hazırlama nedir, bilmeniz gerekenler burada

Tez hazırlama, ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin mezun olmak için yazmaları gereken akademik araştırmadır. Yüksek öğretimde öğrendikleri bilgileri burada ortaya koymaları beklenir. Bu yazıda tez hazırlama ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizin için bir araya getirdik.

Tez hazırlama nedir, bilmeniz gerekenler burada

Tez hazırlama nedir

Tez danışmanının belirli olması ile jüri karşısında sunum yapana kadar ki olan sürece tez hazırlama denir. Kısaca hangi süreçlerden geçeceğinizi yazmak isterim. Tez danışmanı, tez konusu, tez yazımı, tez düzenlemesi, intihal ve savunma olarak özetlenebilir.

Tez hazırlama aşamaları nelerdir

Tez danışmanı kaderinizdir

Tez yazım aşamasında tez danışmanınız sizin kaderinizdir. Neden böyle söyledim. Bunu izah etmek istiyorum. Uzun yıllardır tez süreçlerini takip ediyorum. Tez yazan öğrencilerin en büyük avantajı ya da dezavantajı danışman hocalarıdır. Bu süreci kolay hale getiren de zorlaştıran da tez danışmanıdır. Bu nedenle iyi bir tez danışmanı seçmeye özen gösterin.

Tez nasıl yazılır

En basit hali ile özetlemek gerekirse; tez danışmanınız nasıl isterse öyle yazılır. Şimdi bu ne anlama geliyor? Tez hazırlamanın standardı yok. Birçok şeyi tez danışmanız belirleyecektir. Tez konusundan, sayfa sayısına kadar, hangi istatistik analizin yapılacağına kadar bu süreci hocanız belirler.

Bu nedenle danışmanınız ile iyi bir diyaloğunuz olursa kolayca tezi yazıp mezun olabilirsiniz. Aksi takdirde, bu dönemde aklınızı yitirecek noktaya gelebilirsiniz. Tez yazdıran öğrencilerin %75 i tez danışmanı ile sorun yaşayan öğrencilerden oluşmaktadır.

Tez konusu kolay olmalı

Tez hazırlama aşamalarından ikincisi tez konusunu belirlemektir. Lisans ve yüksek lisans öğrencilerine konu seçiminde önerilerimiz var. Literatürde olan konuları çalışmaya özen gösterin. İlk kez işlenecek konulardan uzak durun. Bu tür çalışmalar doktora tezlerinde olur. Tez hazırlamayı kolay hale getirmek istiyorsanız, kolay konu seçmeniz gerekir.

Kolay tez hazırlamak için kolay konu seçin

Tez yazımı

Tez hazırlama süreçlerinden bir diğeri, tez yazımı dönemidir. Gerçek tez hazırlama işte tam da burası. Geceleri sabahlayacağınız, yüzlerce kitap, dergi, makale, tez okuyup not alacağınız aşama. Yaklaşık 3 ay gibi sürenizi vermeniz gerekir. Teknik olarak tez nasıl yazılır konusuna girmeyeceğim. Bu konuyu diğer yazılarda işledik. Oradan okuyabilirsiniz. Tez danışmanı ile tez yazımını birlikte sürdürün. Yoksa gerçekten yorulursunuz. Tez yazarken yazım kurallarına göre yapmanız gerektiğini unutmayın.

Tez formatına göre düzenleme yapın

Tez hazırlamanın bir sonraki süreci yazılan kısmın düzenlemelerinin yapılmasıdır. Tezin düzenlenmesi iki şekilde olur. İlki içeriğin elden geçirilmesi. Burada yazıların başlıklara uyumu, bölümler arası tutarlılık. Paragraflar arası geçiş gibi içerik ile ilgili düzenlemelerin yapılması gerekir.

Diğer bir düzenleme ise şekil düzenlemesidir. Her üniversitenin kendine ait yazım kılavuzu vardır. Buna göre tezin formatlanması gerekir. Bu noktada word programına hakim olmanız gerekir. Bunun yanında atıf nasıl yapılır, kaynakça nasıl yazılır, bunları da bilmeniz gerekir. Tez yazım apa ya göre olacaksa, bire bir tüm yönergelerin uygulanması zorunludur.

İntihal Raporu ve İntihal Düşürme

Tez hazırlama ile ilgili süreçlerden biri de benzerlik raporudur. Turnitin ya da intihal.net gibi özel yazılımlar sayesinde elde edilen rapor ile benzerlik ölçülür. Türkiye’de şuan kabul edilen intihal oranı %20 dir. Bunun Üzerinde bir oran çıkarsa intihali düşürmeniz gerekir.  İntihal raporu veren 20 program yazısını okuyabilirsiniz.

Tez savunması canınızı sıkmasın

Tez hazırlananın son aşaması jüri önünde savunma yapmaktır. Birçok öğrenci jüri önünde savunma yapmaktan çekinir. Jüri ne sorar bunu bilirseniz rahat olursunuz. Tezin tamamı sorulmaz. Giriş ve sonuç kısmına bakılır. Buralar sorulur. Öneri kısmı sorulur. Yöntem bazen sorulur. Genelde öğrencilere sorun çıkarılmaz.

Tez savunma sonrasında size uzatma verilebilir. Bir takım düzenlemeler sizden istenebilir. Asla moralinizi bozmayın. Bunlar süreç içinde olan şeylerdir. Tez savunmasında uzatma almak sorun olmamalı.

Tez hazırlama ile ilgili sorular

Lisans ve yüksek lisans öğrencileri öğrenmek için birçok soru sormaktadır. Bize iletilen bazılarına cevap vermek istiyorum.

Tez hazırlama danışmanlığı almak gerekir mi?

Hem lisans hem de master tez yazan öğrencilerden sıkça gelen sorulardan biridir. Tez hazırlama danışmanlığı nedir? Tez yazan öğrencilere ücret karşılığı destek veren danışmanlıklara verilen addır. Çeşitli durumlarda öğrenciler destek almaya ihtiyaç duyar. Tez danışmanı sorunlu olan öğrencilerin destek almasında fayda var. Tez konusunun belirlenmesinde, literatürün yazılmasında, özellikle yabancı literatür hakkında. Spss analizi ve anket uygulamasında destek alabilirsiniz.

Tez hazırlama kuralları nelerdir

Üniversitenize ait tez yönergesinde bu kuralları bulabilirsiniz. Tüm herşeyi ile bir tez nasıl yazılır, detaylı olarak anlatılmaktadır. Bu kurallara göre tezinizi formatlamanız gerekir. Şekil düzenlemesi bahsinde yukarıda bunu incelemiştik.

Tez için anket hazırlama zorunlu mu?

Yüksek lisans tezlerin çoğunda anket mecburidir. Tez danışmanınız size hangi tür anket yapacağınızı söyleyecektir. Aslında tez konusu seçerken, anket uygulaması olup olmayacağı belli olur. Eğer tez konusu içinde …. etkisi gibi bir ifade varsa, bu analizli bir araştırma olacağını ortaya koyar.

Tez hazırlamada içindekiler bölümünü yapamadım

Word programına hakim olmanız gereken konulardan biri de içindekiler sayfasını hazırlamaktır. Özellikle otomatik olarak yapılması gerekir. İçindekiler sayfasını otomatik yapmak için bize başvurun. Ücretsiz yapıyoruz.

Tez önerisi hazırlama esasları neler

Tez konusu belli olduktan sonra öğrencilerden yapacakları araştırma için bir öneri hazırlanması istenir. Bu aşamada herşey taslak halindedir. Yani son durum değildir. Geçici taslak adı da verilir. Geçici kaynakça oluşturulur. İşte ben şu kaynakçalardan faydalanıp şu şekilde bir tez hazırlamak istiyorum anlamına gelir. Tez öneri formunu indirip oradaki başlıkları kendinize göre doldurmanız gerekir.

Tez sunumu hazırlama nasıl yapılır

Tez hocanız sizden yazdığınız tezi anlatan, yeterli uzunlukta tez sunumu hazırlamanızı isteyebilir. Birçşok örneğini internette bulabilirsiniz. Bulamayan öğrenciler site üzerinden bize yazsın. Kendilerine örnek tez sunumu gönderelim.

Tez yazım sayfa düzeni nasıl olmalı

Tez hazırlarken öğrencilerin merak ettiği bir diğer konu da sayfa düzeni ile ilgilidir. Sayda ayarları nasıl olmalı, word kuralları nelerdir şeklinde bize sorular gelmektedir. Üniversitenizin tez yazım yönergesinde sayfa düzeni başlığı var. Detaylı olarak orada yer verilir.

Tez hazırlama merkezi nedir

Tez yazımında üniversite öğrencilerine tez hazırlama desteği veren kurumlara verilen addır. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere birçok yerde bu tür merkezlere rastlayabilirsiniz. Tez yazdırmak isteyen öğrencilere profesyonel tez hazırlama desteği verirler.

Tez hazırlama ücretleri ne kadar

Tez yazdırmak isteyen öğrenciler, bu işin ne kadar fiyatlardan yazıldığını öğrenmek ister. Genelde sayfa başı fiyat verilir. Sadece bu tek kriter değil. Tez konusu da önemlidir. Literatürde yazılacak konu ile ilgili kaynak sıkıntısı varsa ücretlendirme farklı olabilir.  Son olarak da süre önemlidir. Kısa sürede tez yazımı pahalı olabilir. Bu yüzden işinizi son ana bırakmayın.

Tez için spss yapan yerler var mı

Uygulamalı tez yazan öğrencilerin literatür kısmı dışında uygulama analiz bölümünü de teze ilave etmeleri gerekir. Teziniz için spss analizi yapan yerşeri arıyorsanız bizden destek alabilirsiniz. Uygun ücretlerden anket sorusu hazırlayıp, verileri spss prgramına girmekteyiz. Programdan tablo halinde çıktı alıp yorumlamasını yapmaktayız.

Tez yazan firmalar var mı

Akademik danışmanlık hizmeti veren şirketler var. Şirketlerden destek almadan önce kısa bir araştırma yapın. Güvenilir firma sayısı çok fazla değil. Güvenebileceğiniz, referansı olan yerler ile anlaşın. Tez hazırlayan firmalar içinde bizi tercih edebilirsiniz.

Tez hazırlama programı var mı

Tez yazanların sorduğu bir diğer soru tez yazım aşamasında kullanılan program var mı sorusudur. Tezler word programında yazılır. Tez yazabileceğiniz tüm araçlar bu yazılımda bulunur. İçindekiler sayfası, kaynakça, dipnot gibi işinize yarayacak araçları kullanmayı iyi bilmeniz lazım.

Tez yazım dili nasıl olmalı

Yazmaya başlarken yazım dilinin düzgün olmasına özen gösterin. Dil bilgisi kurallarına, imla kurallarına göre yazın. Anlatım bozuklukları yapmayın. 3. tekil pasif kullanılır. Örneğin, yapılır, edilir, gözlemlenmiştir, anlaşılmıştır. Anlatım son derece sade olmalı. Yanlış anlamaya fırsat verilmemeli.

Aksaray tez hazırlamaAksaray tez hazırlama

Aksaray tez hazırlama merkezi olarak tez yazdırmak isteyen lisans, yüksek lisans,tezsiz yüksek lisans, uzaktan eğitim, master, doktora eğitimi alan öğrencilere katkı sunmaktayız. Aksaray tez hazırlama olarak sadece Aksaray değil, tüm

Hukuk ders notlarıHukuk ders notları

hukuk ders notları sitede yapılan en çok aramaları kapsayan konulardan birini oluşturur. Hukuk öğrencileri sitemize ödev, proje , tez hazırlama yanında ders notları için de girmektedir. Aşağıda sitede yapılan arama

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?